Biografia

Ewa Witczak

Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Ukończyła Z.S.M im. S. Moniuszki oraz O.S.M I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego (AMFN) w Bydgoszczy klasy wiolonczeli barokowej Markusa Moellenbecka (Essen, Berlin) oraz wiolonczeli współczesnej z klasy dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. Obecnie jest studentką studiów doktoranckich na AMFN w Bydgoszczy oraz studentką klasy violi da gamba na Akademi Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie Justyny Młynarczyk.

 

Nagrody i Stypendia

W roku 2017 otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. W roku 2012 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów uczelni artystycznych za osiągnięcia w twórczości artystycznej, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2012/2013 oraz Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego. W latach 2009-2017 była stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest również laureatką stypendium Fundacji J&S Pro Bono Poloniae dla uzdolnionych uczniów szkół muzycznych II stopnia.(2006/2007).

 

Konkursy

W roku 2017 otrzymała I nagrodę na V International Master Competition for Music Teachers w Warszawie. W roku 2016 wraz z pianistką Justyną Jakubowską zdobyła I miejsce podczas International Music Competition - Belgrad-Serbia 2016.

W roku 2012 została laureatką 22nd Young Musician International Competition „Citta di Barletta” we Włoszech (kwiecień 2012) oraz II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczel i Kontrabasów w Warszawie (marzec 2012). Zdobyła również  III miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe" w Dolnym Kubinie (Słowacja, kwiecień 2006), nagrodę specjalna na II Ogólnopolskim Konkursie „Duety z Harfą” w Cieszynie (listopad 2007) oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (grudzień 2006).

 

Muzyka kameralna

Wraz z zespołem muzyki dawnej Laboratoire de la Musique wygrała Międzynarodowy Konkurs Zespołów Muzyki Dawnej w Świdnicy zajmując I miejsce. Zdobyła również II miejsce i Nagrodę Publiczności podczas XI Międzynarodowego Konkursu Zespołów Muzyki Dawnej im. Biaggio Mariniego w Neuburgu nad Dunajem. Najświeższym osiągnięciem zespołu z lipca 2015 jest

III nagroda na V Internazionale Concorso di Musica Antica "Maurizio Pratola" w L'Aquila we Włoszech.

Koncerty

Jako solistka i kameralistka występowała na koncertach w Polsce i zagranicą m.in. na Festiwalu Tage Alter Musik w Regensburgu, na I Bydgoskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Bydgoszczy, XIII Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy,  na XIII Gliwickim Festiwalu Bachowskim, na Festiwalu „Europa - Toruń. Muzyka i Architektura, Toruńskim Festiwalu nauki i Sztuki, Festiwalu „Rodzina Miastu” organizowanym w Tomaszowie Lubelskim, Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym. Brała również udział w cyklu koncertów zatytułowanym „Ochrona i zachowanie materialnego dziedzictwa regionu kujawsko-pomorskiego”. Odbyła też kilka zagranicznych tourne po Niemczech, Korei, Hiszpanii.

 

Współpraca

Na stałe współpracuje z orkiestrami z Polski i zagranicy m. in Gdyńską Orkiestrą Barokową Sinfonietta Nordica, Toruńską Orkiestrą Kameralną Copernicus, Bydgoską Orkiestrą Kameralną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz międzynarodową Orkiestrą Muzyki Dawnej Musica Humana 430 i Mozart Chamber Orchestra.

 

Kursy

Brała udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych organizowanych w Busku Zdroju, Nowym Sączu, Kudowie, Łańcucie, Łodzi, Mławie, Szklarskiej Porębie, Bałoszycach, Zamościu, Bydgoszczy, Serrapetronie (Włochy), Neuburgu nad Dunajem, Dusseldorfie w klasach m.in prof. Tomasza Strahla, prof. Stanisława Firleja, prof. Andrzeja Orkisza, Urszuli Bartkiewicz, Michaela Schmidt-Casdorff’a, Irmgard Schaller, Daniela Deutera, Franka de Bruin, Nicolasa Selo, Markusa Moellenbecka, Arte dei Suonatori czy Allison McGillivray.

 

Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji.

 

Ewa witczak cello wiolonczela Bydgoszcz barok